Exotic Poland

Maria Stachnal, kogutyRajski Ptak. Maria StachnalDanuta Wojda, wycinanka ażurowaDanuta Wojda, KogutyGwiazda. A. Nowak

WYSTAWA

Exotic Poland, paper cutouts from Mazovia
(Polska Egzotyczna, wystawa mazowieckich wycinanek)

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w ramach Festiwalu Nachtundnebel 5 listopada od godziny 18.00 i 6 listopada 11-18.00.

Lokalizacja: Mainzer Strasse 15, 12053 Berlin, powierzchnia wystawowa Firmy Borodesign

Jeśli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami bądź zobaczenem wystawy w innym terminie, proszę skontaktujcie się z nami. Wystawę można zobaczyć w Berlinie do końca 2011 roku.

Magdalena Prosińska
Tel: 0176 810 18 326
Email: mprosinska@wp.pl

Exotic Poland, Zwerge von Katarzyna Krzykawska, Foto M. ProsinskaScherenschnitte von Apolonia Nowak, Foto M. ProsinskaScherenschnitte von Maria Stachnal, Foto Rico HechtExotic Poland, Zwerge von Katarzyna Krzykawska, Foto M. ProsinskaScherenschnitte von M. Stachnal, Foto P. Borowiec / Borodesign

WYSTAWA

Podczas Festiwalu Nacht und Nebel pokażemy polskie wycinanki, rozumiane jako europejskie dzieła sztuki. Do projektu zapraszamy najwybitniejsze artystki wycinankarstwa z Polski. Wycinanki na wystawę tworzą m.in. Apolonia Nowak i Maria Stachnal.

Wystawa Exotic Poland pozwoli uczestnikom poznać egzotyczny i do dzisiaj nieodkryty przez szeroką publiczność europejską świat sztuki polskiej wsi. Jest to jednak świat bliski każdemu z nas - przestrzeń pięknych dzieł, które mogą na nowo porządkować rzeczywistość wokół nas.

Koncepcja wystawy polega na pokazaniu uniwersalnego i ponadczasowego piękna tej formy sztuki, tak bardzo związanej z Polską. Pragniemy pokazać sylwetki współczesnych artystek tworzących z pasją różne odmiany wycinanek. Każda z nich tkwiąc w swojej wielowiekowej tradycji ma do opowiedzenia piękne historie. Te opowieści zostają zaklęte z wycinance.

Projekt ma na celu zaprezentowanie wycinanek w nowoczesnej, atrakcyjnej dla berlińskiego odbiorcy formie. Ogromną rolę odegra tu charakter ekspozycji: pokażemy sztukę, która zdobiła tradycyjną chatę z przełomu XIX i XX wieku w najbiedniejszych rejonach Polski. Dziś obiekty te z powodzeniem mogą stanowić oryginalny wystrój ekskluzywnego mieszkania.

INSTALACJA
Ważanym elementem projektu jest instalacja Katarzyny Krzykawskiej, rzeźbiarki z Krakowa. Wycinanka rusza w Berlin- gipsowe krasnale ogrodowe pomalowane we wzory wycinanek będą „roznosić” informację o wycinankach i reklamować wystawę, bedąc równocześnie samodzielną instalacją, która pół żartm, pół serio przybliży niemieckim widzom temat egzotycznej polskiej wycinanki i  zaklętych w niej pradawnych historii.

Po upadku muru berlińskiego aż do dziś sprzedaż do Niemiec krasnali produkowanych w zachodnich regionach Polski jest intratnym biznesem. Możemy się cieszyć, albo ubolewać nad tym faktem, ale niewątpliwie handel krasnalami wpłynął wizualnie na obraz polskiego pejzażu - zwłaszcza przy zachodnich trasach wjazdowych do naszego kraju, które otoczone są stoiskami z gipsowymi krasnalami.

FESTIWAL „Nacht und Nebel”
Gdzie i kiedy nastąpi pierwsza odsłona wystawy?

„Nacht und Nebel” to festiwal kultury i sztuki odbywający się co roku w berlińskiej dzielnicy Neukölln, organizowany przez „Schillerpalais e.V.” od 10 lat. Jest to jedno z większych tego typu wydarzen w stolicy Niemiec. W 2010 roku, w ramach festiwalu można było uczestniczyć w ponad 150 wydarzeniach.

Na festiwal przyjeżdżają goście z całego świata, by poczuć wyjątkowy klimat wydarzenia, atmosferę wielokulturowości, by zakosztować zróżnicowanych tradycji, skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, dostępnej przez 48 godzin na wyciągniecie ręki w każdym zakątku Neuköllen. Teatr, wystawy, taniec, koncerty, performance, instalacje w przestrzeni miejskiej. Do budowania szerokiej oferty kulturalnej festiwalu, organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców dzielnicy - każdy ma szansę współtworzyć program wydarzenia. Tu nie ma podziału na „dobrą” i „złą” sztukę, jest za to miejsce na kreatywność i eksperymentalny dyskurs. Zasady dla wystawców są w pełni demokratyczne - festiwal jest otwarty w tej samej mierze na sztukę amatorską, jak i tzw. sztukę wysoką. W tym roku temat przewodni festiwalu krąży wokół pojęcia luksusu, sztuki jako luksusu, definicji jakości życia, roli sztuki w kształtowaniu procesów społecznych. Celem festiwalu jest odkrywanie i „otwieranie” w berlińskim Neukölln, nowych miejsc przyjaznych sztuce - parki, piwnice, galerie, prywatne mieszkania, pracownie, biura, sklepy, kościoły, klatki schodowe - festiwal ma aktywizować lokalną społeczność i promować dzielnicę, czyniąc z niej otwartą przestrzeń, przyjazną rozwojowi kultury i sztuki w kontekście wielokulturowości.

Berlińczycy wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o informację na temat polskiej kultury i tradycji. Wystawa jest więc również odpowiedzią na realne i rosnące zapotrzebowanie na wiedzę o Polsce w okresie „odkrywania” jej przez naszych życzliwych zachodnich sąsiadów.