Festiwal Otwarte Ogrody

Rodzina Bolesława Teodozjusza Jankowskiego u Kazimierza Gayczaka (Podkowa Leśna, 1930r.)Podkowa Leśna, warsztat: Jak dbać o zabytkowy ogród, zdj. M. ProsińskaŚniadanie na trawie, Rodzina Skotnickich, Podkowa Leśna, lata 1920steZalesie Dolne 2008, symboliczne otwieranie ogrodu przez prof. A. Bissenika i M. Prosińską, zdj. J. ProsińskiJan Skotnicki, Podkowa Leśna, lata 1930steMilanówek, Willa Borówka, zdj. M. Koszuta

W 2018 roku Otwarte Ogrody odbędą w kilku mazowieckich miejscowościach i dzienicach Warszawy.

Więcej informacji oraz kontakt do organizatorów znajdziecie Państwo w zakładce Program 2018 oraz na stronach www organizatorów w poszczególnych miejscowościach. Osoby, które po raz pierwszy chcą realizować Otwarte Ogrody w swojej miejscowości zapraszam do kontaktu.

Zapraszamy Państwa do tajemniczych ogrodów polskich miast ogrodów…

“Gęsto wiszący bluszcz tworzył jakby luźną, powiewną zasłonę, jakkolwiek niektóre gałęzie pięły się na drzewo i na żelazo (…) Cóż to było? Był to zamek do furtki zamkniętego od dziesięciu lat ogrodu. Wsunęła rękę do kieszeni, wyciągnęła klucz i spostrzegła, że nadawał się do zamka. Włożyła klucz i przekręciła (…) i popchnęła furtkę, która się otworzyła bardzo powoli.

(…) Było to tajemniczo wyglądające, najrozkoszniejsze miejsce, jakie można sobie wyobrazić. Wysoki mur, okalający ogród, od wewnątrz pokryty był bezlistnymi gałęziami pnących róż, tak gęstymi, że wprost nie do rozplątania. (…) W ogrodzie rosło jeszcze wiele innych drzew, a jakiś specjalny czarowny urok nadawało mu to, że po wszystkich drzewach pięły się róże, wypuszczając w dół długie, wiotkie warkocze, chwytające się wzajem, tu i ówdzie czepiające się wyżej rosnących gałęzi i tworzące czarujące łuki i arkady. I właśnie ta delikatna gmatwanina, zwieszająca się od drzewa do drzewa, nadawała ogrodowi tajemniczy urok.”

(Tajemniczy Ogród, Frances Hodgson Burnett)