Historia projektu

Willa Podwierzbie, Podkowa Leśna, lata 1920steWilla Podwierzbie, Podkowa Leśna, lata 1920steWilla Podwierzbie, Podkowa Leśna, lata 1920steJan Skotnicki, Podkowa Leśna, lata 1930steWilla Podwierzbie, Podkowa Leśna, lata 1920steRodzina Skotnickich, Podkowa Leśna, lata 1930ste

Festiwal Otwarte Ogrody wymyślony został w roku 2004 przez Magdalenę Prosińską, będącą mieszkanką Podkowy Leśnej już w czwartym pokoleniu (współzałożycielka Fundacji Dziedzictwo Dla Przyszłości) i Łukasza Willmanna (1973 - 2011). Projekt zrodził się z chęci ratowania i promocji najcenniejszych zasobów kulturowych i naturalnych przedwojennych, mazowieckich miast - ogrodów, uzdrowisk i letnisk. Po raz pierwszy Otwarte Ogrody udało się zrealizować w podwarszawskim mieście-ogrodzie Podkowa Leśna w 2005 roku w 80 rocznicę powstania miasta.

Podstawą koncepcji Festiwalu Otwarte Ogrody, opracowanej specjalnie dla miast - ogrodów, jest współpraca wielu osób, organizacji pozarządowych, samorządu, instytucji i firm, które w swoich działaniach kierują się otwartością i zaangażowaniem na rzecz ochrony i rozwoju swoich miejscowości.

Trudno wymienić w tym krótkim opisie wszystkie osoby i organizacje realizujące Otwarte Ogrody. Sukces w Podkowie Leśnej projekt zawdzięcza początkowemu wsparciu Autorów i projektu między innymi przez: Ewę Domaradzką i Beatę Tarłowską (Związek Podkowian), które współtworzyły projekt w Podkowie, Tomasza Potkańskiego i Annę Foss (Towarzystwo Przyjaciół Podkowy Leśnej), Andrzeja Kościelnego, burmistrza Podkowy Leśnej, jego współpracowników w Urzędzie Miasta, kilka innych organizacji pozarządowych, a także szereg osób prywatnych mieszkających w Podkowie Leśnej, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo (np Barbarze i Jackowi Prosińskim, którzy od roku 2005 wspierali projekt logistycznie i finansowo).

W roku 2006 Otwarte Ogrody zrealizowane zostały w sąsiednim Milanówku dzięki wsparciu udzielonemu przez Małgorzatę Trębińską, współtwórcę projektu w Milanówku, Wiesławę Kwiatkowską, Annę Biczyk i Jerzego Wysockiego, burmistrza Milanówka. W 2006 roku projekt realizowany był również w Brwinowie przy wsparciu organizacji pozarządowych, władz samorządowych i mieszkańców Brwinowa. W roku 2007 do projektu dołączyły Komorów, gdzie Festiwal koordynwany jest przez Stowarzyszenie K 40  i Sadyba, gdzie Festiwal rozwinięty został przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Miasto Ogród Sadyba. W 2008 roku Otwarte Ogrody realizowane są po raz pierwszy we Włochach (Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy) i Konstancinie-Jeziornej (Klub Inicjatyw Obywatelskich); rok później w Józefowie. Wszystkie kontakty do osób, które realizują projekt znajdziecie Państwo w zakładce Kontakty.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 26 kwietnia 2011 zginął tragicznie Łukasz Willmann, jeden z twórców Festiwalu Otwarte Ogrody. Pozostaniesz Łukaszu z nami na zawsze w naszych sercach. Łączymy się w smutku z Twoją Rodziną i Przyjaciółmi. Będziemy pamiętać  o Twoim zaangażowaniu w ratowanie historycznego dziedzictwa miast ogrodów. Powiedziałeś kiedyś, że dla Ciebie Otwarte Ogrody są walką o ratowanie piękna. Twoja wrażliwość, spontaniczność, kreatywność i ciepło na zawsze odmieniły społeczności mazowieckich miast ogrodów i życie osobiste Twoich przyjaciół i partnerów w tym projekcie.

Informację o Festiwalu Otwarte Ogrody 2007 - 2008 znajdziecie Państwo na stronie archiwalnej Festiwalu Otwarte Ogrody.

W najbliższym czasie planowany jest projekt Kraina Miast - ogrodów będący rozwinięciem Otwartych Ogrodów (więcej w zakładce Kraina Miast - ogrodów).

W roku 2009 powstaje bliźniaczy projekt Otwarte Zagrody, skierowany do miejscowości o charakterze wiejskim, położonych w otulinie polskich parków narodowych.