Rewitalizacja miasta ogrodu 2005

W 2005 roku podczas Otwartych Ogrodów w Podkowie Leśnej odbyły się konferencja i warsztaty poświęcone rewitalizacji miasta ogrodu.

Z wizytą przyjechali między innymi goście z jednego z najstarszych niemieckich miast ogrodów, Hellerau (położonego koło Drezna), Susanne Jäger i Günther Wölfe. Ich wizyta była początkiem współpracy miasta ogrodu Podkowa Leśna w ramach Europejskiej Sieci Miast Ogrodów, która ma swoją siedzibę w Hellerau. TUTAJ można przeczytać wykład gości z Hellerau.

Do poprowadzenia warsztatów praktycznych zaproszonych zostało kilku wybitnych specjalistów z Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Odbyły się trzy warsztaty:

- I Rewitalizacja Zielonej Willi Jukawy, prowadzenie arch. Misia Leonard z Nowego Jorku (zobacz w materiałach poświęconych Willi Jukawie na stronie “Krainia Miast Ogrodów” w zakładce “Architektura Podkowy”).

- II Rewitalizacja Parku Miejskiego w Podkowie Leśnej

Wykład i warsztaty poprowadziła specjalistka z Niemiec, Katrin Schulze. Pani Schulze jest wybitnym ekspertem od rewitalizacji historycznych parków. Przeprowadziła ona kilkudniowy warsztat, który rozpoczął proces rewitalizacji Parku Miejskiego w Podkowie Leśnej. Dzisiaj projekt rewitalizacji Parku Miejskiego jest na ukończeniu. Jest to jeden z wielu “twardych” rezultatów projektu Otwarte Ogrody. TUTAJ możecie przecztytać artykuł Katrin Schulze.

Wprowadzenie do warsztatu, Katrin Schulze.

- III Miejski System Informacji, warsztat poprowadzili projektanci warszawskiego systemu informacji miejskiej, Jerzy Porębski i Grzegorz Niwiński

Pomysłodawcami i koordynatorami wszystkich trzech warsztatów byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Przygotowali oni wymagane przez prowadzących materiały i dokumentację potrzebną do profesjonalnego przeprowadzenia warsztatów. Projekt wsparł Związek Podkowian, Urząd Miasta PL i TPMOPL, które opublikowało materiały warsztatowe w Magazynie Podkowiańskim.