Wspomnienia i Komentarze

Zapraszamy państwa do publikowania komentarzy i wspomnień z festiwalu!

14 Odpowiedzi

 1. Magda pisze:

  Pani Wojciechu, dzien dobry, opierałam się głównie na opracowaniach znalezionych w internecie, m.in. prof. B. Szmygina, gdzie podane są również materiały źródłowe
  http://www.gdynia.pl/g2/2014_07/86887_fileot.pdf

  A także
  http://www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa/TArch4a/Przesmycka.pdf
  Zajmuje się Pan teraz tym tematem?

  Bardzo prosiłabym o przesłanie ew. materiałów lub tekstu, chętnie umieszczę go na stronie, oczywiście podpisany Pańskim nazwiskiem.
  Pozdrowienia,

 2. Wojciech Kaczura pisze:

  Pani Magdaleno, a w materiałach źródłowych dostępnych w internecie brak jest informacji, aby Kuncewicz i Paprocki byli autorami projektów osiedli Dyrekcji w Chełmie, a są jedynie informacje, że pod ich kierunkiem Spółdzielnia Architektoniczna Pracowników Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej opracowała od 1925 do czerwca 1926, tylko szkic koncepcji rozplanowania dzielnicy Nowe Miasto w Chełmie, na podstawie którego dalsze plany i projekty opracowywało powołane (wynajęte) przez PKP biuro budowy na miejscu inwestycji w Chełmie i wszystko raczej wskazuje na to, że projekty budowy osiedla Dyrekcja to adaptacje typowych projektów PKP dokonane przez anonimowych inżynierów i techników z biura budowy, a nie projekty autorstwa Kuncewicza i Paprockiego, jak podaje Pani tutaj: http://www.miastaogrody.pl/kolonie-kolejowe/

  stąd miałbym zapytanie, czy może ma lub miała Pani dostęp do materiałów źródłowych, z których autorstwo Kuncewicza i Paprockiego by wynikało, gdyż bardzo zależy mi na ustaleniu tego faktu ?

  z poważaniem,
  Wojciech Kaczura

 3. Magda pisze:

  Szanowna Pani, wszystkie teksty związane z programem OO 2012 w Konstancinie opracowuje Urząd Miasta. Prośba o skontaktowanie się z nimi w sprawie zmian. Pozdrowienia

 4. B.M. pisze:

  Witam!
  Chciałam zwrócić uwagę na błędy w informacjach odnośnie nazwiska pianisty, który będzie grał recital w najbliższą niedzielę 26.08.2012 r. Pianista nazywa się Maciej Piszek (odmienia się Macieja Piszka, nie Piszki, tymbardziej Peszki…).
  Dziękuję, za korektę.

 5. Magda Prosińska pisze:

  Joasiu,
  wielkie dzieki za ten komentarz, myślę że powinien nam - organizatorom dać do myślenia, szczególnie, że jesteś przecież jednym z współtwórców Otwartych Ogrodów w Milanówku w pierwszym roku. Regulamin Otwartych Ogrodów (zapraszam do przeczytania w wolnej chwili, wisi na stronie w Materiałach dla Organizatorów), który powstał na przełomie tego roku, niestety przez niektórych został bezsensownie skrytykowany i nie przez wszystkich podpisany (tutaj muszę podkreślić aktywną rolę Milanówka w stworzeniu tego regulaminu), ma właśnie miedzy innymi na celu ochronić unikalną formułę projektu Otwarte Ogrody, zabezpieczyć go przed utratą wyjątkowego wizerunku, o który dbam od lat oraz utrzymać projekt jako całóść - sieć, czyli zabezpieczyć przed działaniami odśrodkowymi, które niestety również zdarzają się.

 6. Joanna Sarnecka pisze:

  Idea Otwartych Ogrodów jest mi bardzo bliska. Czytałam jeden z poprzednich wpisów dotyczący tegorocznych ogrodów w Milanówku i jestem podobnego zdania. Chopin wszędzie, tak samo jak każda inna dominanta, jest męczący i ogranicza inwencję i oddolną inicjatywę. Wychodzi z tego mało autentyczny bełkot. Przeglądałam program i na niczym nie zatrzymałam oka. Oprócz Chopina, temat zdrowotny wydał mi się zupełnie nie na miejscu. Ja również apeluję o powrót do korzeni. Milanówek ma wiele twarzy, wiele aspektów i bogate dziedzictwo. Żeby to jednak miało sens, trzeba o OO pomyśleć nie jako o integracyjnym evencie, ale jako o pewnej pracy intelektualnej, archeologicznej, do tego trzeba się dokopać . Tak więc ja również życzę powrotu do źródeł i przyszłorocznych Ogrodów na wysokim poziomie.

 7. Magda Prosińska pisze:

  Witam Panią,
  bardzo dziękuję za uczestnictwo w Otwartych Ogrodach, za to że jest Pani naszym sympatykiem i za komentarz. Jako organiztorzy zawsze chętnie słuchamy uwag uczestników Festiwalu, który jest przecież skierowany właśnie do Państwa. W tym roku festiwalowa niedziela w Milanówku, była bardziej pod znakiem integracji i relaksu, a w sobotę można było wejść do wielu ogrodów.
  Zapraszamy na jesienny Festiwal w Zalesiu Dolnym i Konstancinie oraz oczywiście w przyszłym roku do ogrodów Milanówka!

 8. Krystyna Makowska pisze:

  Szanowni organizatorzy,
  już kolejny raz odwiedzam Otwarte Ogrody. Gratuluję pomysłu i realizacji. Jako miłośniczka przedwojennyh ogrodów i architetury od lat jestem fanką tego festiwalu. Po tegorocznych Otwartych Ogrodach w Milanówku chciałabym umieścić krótki komentarz.
  Wydaje mi się, że zatracacie Państwo styl. Próbowałam dzisiaj, w niedzielę, trafić do jakiegoś tajemniczego ogrodu i napotkałam na same bezsensy w stylu festynu ludowego Mały Frycek na Dzikim Zachodzie w paskunym otoczeniu, które nie powinno być promowane, nauka strzelania, a mówimy o ekologicznej imprezie. Co to ma wspólnego z elegancją imprezy Otwarte Ogrody a także urodą, stylem i historią Milanówka? Jechałam na Festiwal aż z Warszawy i muszę powiedzieć, że zmarnowałam dzień (oprócz wieczornego koncertu). Podobną opinię wyrazili przyjaciele, z którymi przyjechałam.
  Życzę powrotu do korzeni i dopuszczenie mieszkańców do głosu, a nie narzucanie im odgórnie tematów typu kobieta w ogrodach, który zapowiedziany był na zakończeniu (koncert wspaniały). To jest zatracenie idei projektu oddolnego.
  Z pozdrowieniami i mam nadzieję, do przyszłego roku (będę studiować program)!

 9. Tegoroczna edycja Festiwalu Otwarte Ogrody w Józefowie tym razem upłynęła pod piękną, słoneczną aurą. Wszystkie wydarzenia odbyły się zgodnie z planem. Festiwal cieszył się dużą frekwencją. Organizatorzy podobnie jak w zeszłym roku podjęli ogromny wysiłek, by w swoich ogrodach przygotować niezwykle ciekawe, oryginalne spotkania. Podczas tegorocznej edycji miało miejsce kilka wyjątkowych i autorskich projektów (Folk w Świderamajerze, Moja folk misa, Oblicza Józefowa, Fryderyk Chopin i Jego Historia, Brzegi Andriollego) przygotowanych specjalnie na Festiwal OO. Dzięki zaangażowaniu wspólorganizatorów mieszkańcy miasta i przybyli goście po raz kolejny mogli przekonać się i poznać pasje i umiejętności swoich sąsiadów. Poznać wyjatkowy klimat Józefowa.
  Miejski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje wszystkim wspólorganizatorom za zaangażowanie, poświęcony czas i współpracę.

 10. Mira Walczykowska pisze:

  Festiwal „Otwarte Ogrody” w Zalesiu Dolnym już za nami. Pomimo angielskiej pogody jaka panowała w sobotę goście dopisali. Na inaugurację Festiwalu wybrano miejsca związane z historią Zalesia, a w programie przygotowano spotkanie z rodziną Zawadzkich i Czarneckich, bohaterów czasów okupacji. Z okazji 70 rocznicy II Wojny Światowej i 65 rocznicy Powstania Warszawskiego została wydana publikacja z cyklu „Zalesie- nasze miejsce na ziemi” opisująca historię miejscowości w czasie okupacji i losy kilku zalesiańskich rodzin. Drużyna harcerska „Bractwo” z piaseczyńskiego hufca Watra przygotowała program z przesłaniem: czym dzisiaj dla nas jest patriotyzm, a także wycieczkę rowerową śladami miejsc pamięci. O wyjątkowym charakterze Zalesia, jego cennych walorach mówiła pani Barbara Jezierska, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Poprowadzono warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży, które były ciekawym doświadczeniem dla młodych artystów.
  Atrakcją tegorocznego festiwalu był ogród Antoniego Zwolskiego, wielbiciela zabytkowych samochodów oraz malarsko- muzyczne spotkanie dwóch artystów Pawłów Górskich we wspólnym programie artystycznego ogrodu oraz ogród plastyczny Pani Danuty Czech udekorowany jej witrażami.
  Tegoroczne „Otwarte Ogrody” dały możliwość poznania kolejnych interesujących miejsc i ciekawych ludzi.
  Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego składa podziękowania wszystkim właścicielom ogrodów, którzy udostępnili swoje posesje, zaprezentowali swoją wiedzę, sztukę, swoje kolekcje i pamiątki rodzinne.
  Dziękujemy Staroście Powiatowemu za przyjęcie zaproszenia, wsparcie finansowe i patronat Festiwalu „Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym”. Dziękujemy za pomoc Urzędowi Gminy Piaseczno i Ośrodkowi Kultury
  a także drużynie harcerskiej ”Bractwo” oraz wszystkim sponsorom i patronom festiwalu.
  Dziękujemy naszym Koleżankom i Kolegom, mieszkańcom Zalesia za zaangażowanie i nieocenioną pomoc.
  Zapraszamy na festiwal za rok!

  Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego

  Szersze relacje i pamiątkowe fotografie wkrótce na stronie: http://www.zalesie-dolne.pl

 11. Mira Walczykowska pisze:

  Festiwal w Zalesiu Dolnym był pierwszą tego typu imprezą i spotkał sie z wielkim zainteresowaniem mieszkańców i przybyłych gości. Pomimo wielu trudnosci i braku środkow finansowych wszystko udało się znakomicie. Jak zwykle nie zawiedli… ludzie , Ci którzy pracowali przy organizacji i Ci, którzy przyszli razem z całymi rodzinami, aby wziąć udział. Dużą atrakcją dla uczestników festiwalu był ogród Józefa Wilkonia. Artysta udostępnił publiczności pracownię i ogród pełen tajemniczych zwierząt. Opowiadając o swojej pracy rzeźbił na oczach publiczności inspirując dzieci do wzięcia udziału w warsztatach. Rzeźbienie w drewnie nie jest łatwym zajęciem więc rodzice z wielkim zaangażowaniem włączyli się do pracy, aby pomagać swoim pociechom. Obrabiali z zapałem kawałki drewna piłami, siekierkami i dłutkami, którymi na pewno nie posługują się na co dzień. Pomimo padającego momentami deszczu nikt nie wychodził, impreza przeciągnęła się aż do zmroku. Kolejnego dniaw wycieczce rowerowej szlakami ciekawych zabytków architektonicznych Zalesia uczestniczyło ponad 80 osób. Prawdziwą niespodzianką okazał się koncert w ogrodzie muzycznym. Młodzi wspaniali artyści przygotowali wyjątkowy repertuar. Wykonali chóralnie a’ capella dworskie madrygały z różnych części Europy. Publiczność była zaskoczona i zasłuchana, a gości wciąż przybywało, aż zapełnił się prawie cały ogród. Dostajemy ciągle wiele pytan o kolejną imprezę, bo wiele osób specjalnie planuje wakacje, tak aby mogli uczestniczyć w “Otwartych Ogrodach”.

 12. Magda pisze:

  Danke!

 13. Lody Mewa pisze:

  Hallo, Guten Tag !

  Das ist eine super Seite !
  Sie wirkt wie ein sehr edles Dokument und ist doch sehr lebendig
  durch den tollen Flash und die Fotos !!!!!!

  Liebe Grüße
  Lody Mewa

 14. Magda pisze:

  Witam w forum Otwartych Ogrodów i Krainy miast - ogrodów.
  Serdecznie zapraszam do umieszczania komentarzy, wniosków, wspomnień.
  Magda Prosińska

Twój wpis